En Son Haber Türkiye

Pakistan’da tansiyon yükseliyor

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da seçim yasasındaki değişikliği protesto etmek için başlayan gösterilerin ardındna tansiyon yükseliyor. Pakistan’da özel polis güçleri göstericilere müdahale ederken Reuters haber ajansı ordunun yaşananları sessizce izlediğini aktardı.

Pakistan’da tansiyon yükseliyor
27 Kasım 2017 - 12:40 'de eklendi ve 116 kez görüntülendi.

Pakistan’da güvenlik güçlerinin başkent İslamabad’daki göstericilere müdahale etmesinin ardından başlattığı özel televizyon kanallarına ve sosyal paylaşım sitelere erişim yasağı ikinci gününde. Başkent İslamabad’daki protesto gösterileri nedeniyle Facebook, Twitter, Instagram, Dailymotion ve YouTube’a erişim engellenirken Pakistan’da polis, mahkeme tarafından iptal edilen seçim yasasındaki değişikliği protesto eden göstericilere operasyon düzenledi.

Başkent İslamabad’da Feyzabad Kavşağı’nda neredeyse üç haftadır oturma eylemiyle yolu kapatan göstericilere dün sabah yaklaşık sekiz bin güvenlik görevlisi müdahale etti. Pakistan’ın başkenti İslamabad’da seçim yasasındaki değişikliği protesto etmek için başlayan gösterilerde, göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda bugüne kadar en az 6 kişi öldü, 250’den fazla kişi yaralandı. Elektronik Medya Düzenleme Otoritesi (Pemra) polis ve paramiliter kuvvetlerin İslamabad’daki göstericilere müdahale etmesinden saatler sonra sosyal medya ve özel televizyon kanallarına erişimi bloke etmeye başladı.

Pakistan yönetimi orduya düzeni sağlamak için çağrıda bulunsa da başkentteki Faizabad’daki göstericilere ordu henüz müdahale etmedi. Hükümetin çağrısına rağmen ordu duruma müdahale etmezken ordunun basın ilişkiler departmanı da konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Öte yandan göstericileri engellemek için Rangers isimli paramiliter birim görevlendirilirken Rangers’ın kumandanı Albay Bilal, “Bize operasyon başlatmamız için bir emir verilmedi. Hükümetten böyle bir çağrı gelirse harekete geçireceğiz. Göstericileri her taraftan sıkıştırdık, hükümet emir verirse harekete geçebiliriz” ifadesini kullandı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
 deri mont