En Son Haber Türkiye

HDP’nin adayı Selma Irmak olacak

TBMM Başkanlığı için HDP’de tutuklu olan Irmak’ın aday gösterilerek mesaj verilmesi benimsenirken, CHP’de Berberoğlu gündeme geldi.

HDP’nin adayı Selma Irmak olacak
07 Kasım 2017 - 9:20 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

TBMM Başkanlığı seçimi için önümüzdeki hafta resmi başvuru süreci başlarken, HDP’nin adayı netleşti. 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu olan HDP Hakkâri Milletvekili Selma Irmak aday gösterilecek. HDP Hakkâri Milletvekili Selma Irmak’ın adaylık başvurusunun gelecek hafta başında resmen yapılacağı belirtildi. HDP’li Irmak 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan vekiller arasında bulunuyor. Bir yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan Irmak’ın geçen hafta “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan da 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verilmişti. Parlamentonun 10 üyesinin hâlâ tutuklu olmasına karşın TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın da bugüne kadar bu konuda hiçbir adım atmaması da muhalefetin eleştirilerine neden oluyor. Tutuklu bir milletvekilini aday gösterilmesiyle HDP; bir yılı aşkın süredir tutuklu olan milletvekillerinin durumuna dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Berberoğlu gündemde

CHP kulislerinde tutuklu Enis Berberoğlu’nun TBMM Başkanlığı için aday gösterilmesi yönünde önerinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na iletildiği belirtiliyor. Öte yandan CHP içinde İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel’in de aday gösterilebileceği konuşuluyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
 deri mont