En Son Haber Türkiye

Demirtaş’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla fezleke hazırlandı

Selahattin Demirtaş’ın gözaltına alındığında verdiği ifadesiyle ilgili ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle fezleke düzenlendi.

Demirtaş’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla fezleke hazırlandı
27 Kasım 2017 - 12:44 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

Demirtaş’ın 4 Kasım’da gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda verdiği ifade fezlekeye dönüştü.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan skandal bir fezleke daha Meclis’e ulaştı. Demirtaş’ın 4 Kasım 2016 tarihinde Diyarbakır’daki evinde gözaltına alınıp götürüldüğü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda verdiği ifade, “dokunulmazlığının kaldırılması” talepli fezlekeye dönüştü.

Demirtaş, ifadesinde şunları dile getirmişti: “Bizler seçilmiş halk temsilcileriyiz. Şahsımızı değil bizi seçen seçmen kitlelerini temsil ederiz. Şu anda da yasamanın, parlamentonun dokunulmazlığa sahip bir üyesiyim. Milletvekili sıfatıyla karşınızdayım. Benim temsil ettiğim bu kimliğe ve halkın iradesine saygısızlık yapılmasına izin vermem mümkün değildir. Ben adil ve tarafsız bir yargı huzurunda hesap vermekten asla çekinmiyorum. Veremeyeceğim hiçbir hesabım yoktur. Ülkemizde yargının saygınlığı ayaklar altında iken düğmesiz olan cüppelerini iliklemeye çalışan böylesi bir yargılamanın öznesi olmayı da asla kabul etmeyeceğim. Sizin şahsınıza ve kişiliğinize yönelik hiçbir tereddüdüm ve saygısızlığım yoktur. Ancak şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye başlatılan bu yargı tiyatrosunda figüran olmayı kabul etmiyorum. Soracağınız hiçbir soruya cevap vermeyeceğim. Yapacağınız hiçbir yargılama faaliyetinin adil olacağına inancım yoktur. Benim buraya getirilmem bile hukuk dışıdır. Sizden hiçbir talebim ve beklentim yoktur. Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni halkım ve seçmenlerim sorgulayabilir.”

Bakanlığa gönderildi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ocak 2017’de hazırladığı fezlekede Demirtaş’ın gözaltı sonrası yaptığı savunmasındaki bu ifadeleri, TCK’nin 299/1 maddesinde düzenlenen “cumhurbaşkanına hakaret” olarak değerlendirdi. Bu kapsamda dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen savcılık, Demirtaş hakkında fezleke hazırlayarak Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
 deri mont